Recherche
Fermez ce champ de recherche.
LOGO LASER DOWELL
machine de découpe laser grand format dowell

large format bed laser cutter machine for sale

Large format metal laser cutting machine, large workbench, suitable for laser equipment above 3000w, the format can be customized.

The cutting speed of big laser cutting machine is twice that of carbon dioxide laser cutting machine with the same power.

Power:3000w 6000w 10kw 12kw 15kw 20kw 30kw 60kw

Introduction

The large bed laser cutter is suitable for cutting large-format metal sheets in the industrial market, saving time and improving work efficiency. It adopts gantry structure machine tools, aluminum alloy beams, high-precision grinding helical gear racks, high-precision linear It is a high-tech product that uses a combination of professional cutting CNC systems. In terms of cutting, large-format laser cutting machines have the characteristics of fast cutting speed and low maintenance costs.

large bed laser cutter video

14031 large format laser cutting machine

12000w universal large laser cutter

Paramètres techniques

Caractéristiques

  • Çift tel beslemeli lazer kaynak makinesi
  • 3KW Çift tel beslemeli lazer kaynak makinesi
  • Lazer gücü: 3000W
  • Fiber Uzunluğu: Standart 10m Maksimum 15m
  • Lazer Dalga Uzunluğu: 1070 Nm
  • Soğutma Sistemi: Su Soğutma, Endüstriyel Su Soğutucu

Lazer Kafası: Wobble Kombine Lazer Kaynak ve Temizleme Kafası

3kw Çift Tel Beslemeli Lazer Kaynak Makinesi, lazer kaynak ve tel besleme işlevlerini tek bir taşınabilir cihazda birleştiren güçlü bir el tipi fiber lazer kaynak makinesidir. Çift tel besleme sistemi aynı anda iki tel gönderebilir. Kapsamlı malzeme uyumluluğu, 12 mm (1/2 inç) kalınlığa kadar metal lazerle kaynak yapma, kaynak temizleme, fiber lazer temizleme ve diğer entegre işlevler.

Çift tel beslemeli lazer kaynak makinesi, kaynak işlemi sırasında aynı anda iki ayrı kabloyu kullanmak üzere tasarlanmış bir tür lazer kaynak ekipmanıdır. Bu konfigürasyon, belirli uygulamalar için kaynak performansını ve verimliliğini artırır.

çift ​​tel beslemeli lazer kaynak makinelerinin faydaları

1. Kaynak dikişi daha düzgündür: Swing lazer kaynağının güç çıkışı nispeten eşittir ve erimiş havuzun şekli daha simetrik hale gelir. Kaynak sonrası kaynak yüzeyi daha düzgün ve kaliteli olur.

2. Daha hızlı kaynak hızı: Salınımlı lazer kaynağı, kaynak hızını artırabilir ve üretim verimliliğini artırabilir.

3. Salınımlı kaynak işlemi sırasında lazer, erimiş havuzu harekete geçirir, bu da lazer deliğinin şeklini ve çapını artırır. Anahtar deliği ve erimiş havuz stabil hale gelir, bu da anahtar deliği gazının boşaltılmasına yardımcı olur ve gözenek oluşumunu azaltır. Tek lazerle karşılaştırıldığında hepsinin farklı inhibisyon dereceleri vardır. Sıralı dairesel, karşı dairesel, paralel ve dikey yörüngeler stomalar üzerinde daha belirgin bir engelleyici etkiye sahiptir; bunlar arasında dikey stomalar en düşük orana sahiptir.

application

Çalışma modu: Sürekli veya modülasyonlu

Kaynak sistemi: Dokunmatik ekran kontrol paneli

Hat genişliği:

Contact us to get the latest Kaynak hızı aralığı:0~120 mm/s Kaynak kalınlığı önerileri :0,5-4mm

FAQ

Kaynak boşluğu gereksinimleri: ≤0,5mm

Çalışma Gerilimi: AC380V, 50/60Hz, üç faz

Geliştirilmiş Biriktirme Hızı: İki telin aynı anda beslenmesi sayesinde biriktirme oranı artırılarak tek tel besleme sistemlerine kıyasla daha yüksek kaynak hızları ve daha yüksek üretkenlik elde edilir.

Versatility: This type of welding machine can be used for a variety of materials and thicknesses, making it suitable for applications in industries like automotive, aerospace, shipbuilding, and heavy machinery where strong and precise welds are required​ .

Automation and Integration: Double wire feed laser welding machines can often be integrated with robotic systems, enhancing automation and reducing the need for manual intervention. This can lead to more consistent results and further improvements in productivity.

Photoelectric conversion rate is greatly improved, laser power is enhanced, has better welding effect, can according to the needs of customers with different configurations to meet customer needs.

Portable single wobble handheld welding head

Supports Dual & single wire feeding, Light shape, economic deign, instead of fixed weling head, it offers so much welding convenience for welding big, or heavy or complex structure articles.

laser welding system

The human-machine interface mode is easy to operate. The touch screen realizes powerful software functions and can edit and remember functions and welding widths of workpieces. It solves the shortcomings of small laser welding spots and provides better welding shapes.

Double wire feed system

Formulaire de demande

Get latest prices

Subscribe to Exclusive Offers and New Arrivals Catalog

Formulaire de demande

Contactez-nous pour une citation

Si vous souhaitez en savoir plus sur l'équipement laser, vous pouvez contacter directement DOWELL LASER et nous vous fournirons une solution complète d'équipement laser en fonction de votre conception et de vos besoins personnalisés .

Machine de découpe laser fibre 3015
service de laser à tubes
× Comment puis-je t'aider?